alexandrasanc20
alexandrasanc20 alexandrasanc20
  • 21-05-2020
  • Mathematics
contestada

Caden buys 3.9 pounds of grapes that cost $1.80 per pound. Which expression can be used to find the total cost of the grapes ?

Respuesta :

littletoledo
littletoledo littletoledo
  • 23-05-2020

Answer:

1.80 times 3.9

Step-by-step explanation:

to find the total cost of grapes, you need to multiply 1.80 and 3.9, which is $7.02.

Answer Link

Otras preguntas

Wite the ratio for sin A. ​
PLEASE HELP ME FIGURE OUT THE REST OF THE TABLE FOR BRAINLIEST Click bots on desmos please help me
If 87 1 half% of the class received a passing mark in a science test, what percent of the class failed the test?
The pressure of a sample of argon gas was increased from 3.14 atm to 7.98 at a constant temperature. If the final volume of argon sample was 14.2 L what what’s
Mary bought a desk on sale for 88.40. This price was 74% less than the original price. What was the original price? Been seeing several bots answering questions
When you are doing a trauma patient assessment, what is one thing you need to remember extra compared to a medical assessment
an apartment complex has 20 apartments. The number of bedrooms is represented in the box-and-whisker plot as shown label all the following values: (a) median (b
how do people who witness domestic violence understand how it affect their current relationships?​
PLEASE ANSWER ASAP At a carry-out burger restaurant, an order of 4 burgers, 2 orders of French fries and 3 fountain drinks cost $32.25. A second order of 6 bu
Please show workI'll give brainliest ​