MWERAR22426 MWERAR22426
  • 23-05-2020
  • Mathematics
contestada

A package of 5 pairs of insulated socks costs ​$29.95. What is the unit price of the pairs of socks​?​

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 23-05-2020

Answer:

5.99 per pair

Step-by-step explanation:

Take the cost of the package and divide by the number of pairs

29.95/5

5.99

Each pair costs 5.99

Answer Link
FAZEGAMER
FAZEGAMER FAZEGAMER
  • 12-11-2020

Answer:

5.99

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What is a large ball of gas that generates its own energy
expanded form 476+358
How to fraction 26.2 miles
the process that occurs when physical forces break rock into smaller pieces without changing the rocks chemical composition is called ?
A paragraph on Sam Houston's death. (4-5 sentences. When, how, why)
Which is greater 10.2 or 10
Smallest 0.105 0.501 0.015 0.15
what is the value of the underline digit 587
why does table salt dissolve more rapidly than rock salt
A paragraph on Sam Houston's death. (4-5 sentences. When, how, why)