bakiwowowlol bakiwowowlol
  • 26-05-2020
  • Mathematics
contestada

6th grade math help me please :)

6th grade math help me please class=

Respuesta :

giligan
giligan giligan
  • 26-05-2020

Answer:

12

Step-by-step explanation:

Divide 72 by 6, the answer is 12.

Answer Link
ANCKPOP
ANCKPOP ANCKPOP
  • 26-05-2020

Answer:

C) $0.12 per ounce of yogurt

Step-by-step explanation:

"6 ounces of yogurt for $0.72"

[tex] = \frac{0.72}{6} \\ = 0.12[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

A geographic area within a state from which a member of the house of representatives is chosen.
The comparative method a. is how anthropologists derive insights b. is a general approach c. holds that no society or behavior should be seen in isolation d. re
What are the lessons of history from the mexican american war that should be remembered?
Please help me find the slope for questions 1,2 and 3 please and thank you
If a borrower obtains an interest-only loan of $112,500 at an annual interest rate of 6%, what is the monthly interest payment (rounded to the nearest $1)? $55
Anomalous development of 3rd and 4th branchial pouches leading to thymic hypoplasia is the mechanism of defect for
What is in scientific notation?
Question 2 (Worth 5 points) An author's purpose is often to inform us. Rosen does this in her article by A. explaining how social networking is changing friend
Please help on questions 5,6,8,14,20,21,22 and 29 please and thank you
Darwin's innovation in defining the species was to emphasize what members of a species have in common the connections of species to other species how individual