supersoup687
supersoup687 supersoup687
  • 25-08-2020
  • Mathematics
contestada

Explain how to find the price of 4 pounds of peaches given that 6 pounds of peaches is $5.99

Respuesta :

qwerty8364
qwerty8364 qwerty8364
  • 25-08-2020

Answer:

$3.99

Step-by-step explanation:

If 6 pounds is $5.99

We can round that to $6

Meaning $1 per Pound. Now since 4 pounds times $1 per pounds equals $4. Turn that down one cent. You get $3.99

Please give brainliest. Thanks

Answer Link

Otras preguntas

help me please on this question!!
What factors helped drive the growth of slavery in the United States?
Which industry launched the Industrial Revolution?
saturn is about 1429000 km from the sun. how many meters is saturn from the sun?
Is p = 10 a solution of p + 13 = 23?
how do i find the volume of this shape
The following statements appeal to one component of rhetoric. Indicate which one by typing an E (Ethos). P (Pathos), or L (Logos) next to each box. A commercial
How many tens are in 600,000
Why is there no pump used for water molecules?
Which best describes a chemical reaction? the rearrangement of atoms by breaking and reforming chemical bonds a reaction that absorbs heat from the surrounding