brandon45304
brandon45304 brandon45304
  • 21-09-2020
  • Mathematics
contestada

Velvet fabric costs $11.49 a yard. Yvette buys 9.3 yards. Yvette's estimated cost of the velvet is
$20.
$99.
$104.
$120

Respuesta :

michellechitsaka
michellechitsaka michellechitsaka
  • 21-09-2020

Answer:

$99

Step-by-step explanation:

11.49 is estimated to 11

9.3 is estimated to 9

1 yard cost $11 what of 9

11×9=99

Answer Link
krbennett
krbennett krbennett
  • 15-10-2020

Answer:

99 is your anwser⇔

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

If all other factors are equal, what will happen to the supply of a product if the price goes up? A. The supply will increase. B. The supply will decrease. C. T
2 people divided 2029 marble equally. how many marble each received
A house was bought 20 years ago for $160,00. Due to inflation, its value had increased by 5% each year.
What evidence did wegener make use of to develop the theory of the continental drift?
name the property the equation of illustration -5 +(8+10)=(-5+8)+10
Which of the following scenarios could be considered "using music from a stock house supply?" (Select all that apply.) 1. a sound technician contacts A&M
Working together, Nora, John and Daphne can set the Thanksgiving table in 4 minutes. If Nora, alone, can set the table in 7 minutes, and John, alone, can set th
Determining cost, volume, and profit relationships would occur during which stage of the price-setting process?
Frodo ran 2 2/5 miles in 7/12 of an hour. How many miles can Frodo run in one hour?
_____ recognized the vital role of the internal environment and suggested that the objective of mechanisms within the body is to preserve the constant condition