letsplaythedragon letsplaythedragon
  • 22-09-2020
  • Mathematics
contestada

At the farmers marke, two pounds of peaches cost $4.20. How much will five pounds cost

Respuesta :

sckauwell04
sckauwell04 sckauwell04
  • 22-09-2020
10.50 should be your answer
Answer Link
kricket326
kricket326 kricket326
  • 22-09-2020
If 2 pounds cost $4.20 then 1 pound costs $2.10
4.20+4.20+2.10 = $10.50
Answer Link

Otras preguntas

what is .08 divided by .0094
Explain the significance of the equation y = 50x + 20 which represents the hourly cost of a car repair.
A two digit number is 4 times the sum of its digits and twice the product of its digit.FIND THE NUMBER
Simplify. Assume that letters represent any real number.[tex] \sqrt[5]{x^5} [/tex]Rewrite without rational exponents, and simplify, if possible.[tex] 32^{3/5} [
how did manifest destiny affect both the settlement and the ultimate annexation of texas and oregon?
Please help perjure 1. move rhythmically back and forth 2. of or related to punishment 3. to lie on the witness stand under oath 4. to vibrate; to echo
someone know how to do this?: 6x2+18x=0
Write an inequality for the given statement: Two-thirds of a number, decreased by 4, is less than 6.
i have a few problems on combining like terms please help:1)   12r-8-122)      n-10+9n-3      3)    -4x-10x4) -r-10r
find the vertex of the parabola y= x^2-2x-1 vertex (?,?)