tamekajordan1 tamekajordan1
  • 22-09-2020
  • Mathematics
contestada

A 6 pound package of chicken costs $12.66 what is the cost per pound

Respuesta :

isabel17itzol03
isabel17itzol03 isabel17itzol03
  • 24-09-2020

Answer: is 2.11

explanation: We have to do 12.66/6=2.11

we have to divide

Answer Link

Otras preguntas

0.45833333333 as a fraction
List three ways that HIV can be transmitted.
What action describes surfing the Internet
What passage carries food between the pharynx and the stomach?
in a game of pool why will the balls eventually stop after a collision
1. Renting a bicycle costs $30 for the first day and $10 for each additional day.a. Write an equation in simplified form to find the total cost C for a bike ren
Which revision correctly uses a subordinating conjunction to combine the sentences
What is the importance of statistics in the peoples daily lives
At a concert 5/9 of the people in line are girls. 2/3 are wearing glasses, what fraction of the people are wearing glasses?
Which term best describes the relationship between the spider and the grasshopper?