jadorelilcakes
jadorelilcakes jadorelilcakes
  • 22-09-2020
  • Mathematics
contestada

Your family paid $64 for 4 steaks. How much did they pay per steak? Assume each steak was the same price.

Respuesta :

benmartin
benmartin benmartin
  • 22-09-2020

Answer:

$16 per steak

Step-by-step explanation:

If you buy 4 steaks for 64 dollars, just divide 64/4, to get the cost per steak, which is $16.

Answer Link
zrh2sfo
zrh2sfo zrh2sfo
  • 22-09-2020

Answer:

64/4 = $16 per steak

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What effect is achieved by using a series of questions in this speech “The Hypocrisy of American Slavery
All real numbers more than 4 units from 6
What kinds of political reforms took place at the state level?
YZ has endpoints Y(0,5) and Z (12,3). Find the length of YZ to the nearest tenth.
Why do plants not grow in the bottom of the oceans?
Perpendicular bisector of MU. Find the values of m.
what is the axis of symmetry for the graph of y-4x=7-x^2
What kind of metabolic poison would interfere with glycolysis?
the perimeter of each face of a rubik's cube is 22.2 centimeters. What is the length of an edge of a Rubiks cube?
Why did Longstreet urge Lee not to continue the Battle of Gettysburg? a.He thought the South would win too easily. b.He wanted a big win on Confederate soil. c.