Thatweebotho
Thatweebotho Thatweebotho
  • 22-09-2020
  • Mathematics
contestada

Samantha spent $22.50 on 9 gallons of gas. What was the price per gallon?

Respuesta :

Ashley0716 Ashley0716
  • 22-09-2020
2.50 is how each gallon cost because if you multiply 2.50 times the amount of gallons (9) it’s 22.50 in total
Answer Link

Otras preguntas

What is the first step in solving a proportion? A - Cross multiply B - Divide
help mee plss its very urgent i need this before 11 pm est
The opening paragraph of an essay should contain which of the following? A. the supporting details of a paragraph B. the location where the author wrote the e
PLS ANSWER Which number line represents the solutions to-2|x| =-6? o -8 8
A student likes to attend football games, no matter how cold and snowy the weather becomes. She is going to a game on a very cold day and takes along a hand war
What is the main idea of this excerpt of Abraham Lincoln’s Second Inaugural Address?
Part 1—English to Spanish Give the Spanish equivalent of the following English sentences. Write your answers on scrap paper first and revise as necessary. Type
On January 1, 2021, Poole Inc. purchased a bottle filler at a cost of $40,000. The equipment is expected to last eight years and have a residual value of $4,000
A lamp draws a current of 20 A when it is connected to a 100 V source? What is the resistance of the lamp?
what type of organisms are not classified as alive? Select all that apply. Viruses Plantae Prions Protista Animalia Non-cellular entities Fungi