OfficalTodorokiShoto
OfficalTodorokiShoto OfficalTodorokiShoto
  • 22-09-2020
  • Mathematics
contestada

Oranges cost $0.35 per pound and bananas cost $1.41 per
pound. Sally bought 2.5 pounds of oranges and 3.4 pounds of
bananas. How much did she pay for the oranges and bananas at
the register?

Respuesta :

LivyRoss
LivyRoss LivyRoss
  • 22-09-2020
She paid $5.669. Rounded to the nearest hundredth, $5.67. Rounded to the nearest whole number, $6.
Answer Link

Otras preguntas

find the LCM of these numbers: 18, 27
Math question please help If you get this right I will mark you as a brainliest
Which best describes a swimming pool? a. solute b. solvent c. solution d. reactant e. product
need to factor perfect squares. please help 108-3x^2
If you get this right I will mark you as a brainliest
¿_____________ quieres ir a comprar tan pronto? answer choices A. Quién B. Cuáles C. Por qué D. Cuál
Tristan has 45 apples and 20 pears that he is putting in gift baskets Each basket will have the same number of apple and pears what is the greatest number
I’m trying to learn Korean. Does anyone know a website or app that can help me learn Korean fast?
“suppose you roll two die. what’s the probability of rolling a seven?” i have a vague idea of this but i totally forgot how to do it over the summer
Which theory explains why our universe is structured and uniform and suggests that the universe is flat in shape? A) oscillating universe B) theory inflation t