isaacharris328382
isaacharris328382 isaacharris328382
  • 23-09-2020
  • Mathematics
contestada

The cost of grapes is $2.50 per pound. You
purchase p pounds of grapes for $3.75. You want to
determine the number of pounds of grapes.

Respuesta :

gasparbaburyan
gasparbaburyan gasparbaburyan
  • 23-09-2020
I suck at math but I think he got one and half pounds
Answer Link
lily3022 lily3022
  • 23-09-2020
You got one and a half pounds of grapes. You just divide 3.75 by 2.50
Answer Link

Otras preguntas

How do I graph y=3tanx?
Which linear inequality is represented by the graph?​
Can someone check this answer before i turn it in?? don't say yes just to get points i really need to pass this I got 3141.59 on a calculator after doublechecki
repost my bad, what power tool is this?
The radius of the base of a cylinder is 39m and its height is 31m. Find the surface area of the cylinder in terms of pi. PLS I NEED HELP
repost my bad, what power tool is this?
A teacher asks her students to write down the number of hours studied, rounded to the nearest half hour. She compiles the results and develops the probability d
If police officer shoot at non-violent fleeing suspect they are violating the fourth amendment
HELP ASAP (08.02 MC) Which of the following graphs shows a pair of lines that represents the equations with the solution (3, -6)?
5. Lowe's has a new promotional payment plan. All purchases can be paid off on the installment plan with no interest, as long as the total is paid in full withi