desaraye17 desaraye17
  • 23-09-2020
  • Mathematics
contestada

Miracle sells 28 dozens of donuts on Wednesday. Each dozen cost $18. How much is one
donut?
2

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 23-09-2020

Answer:

$1.5

Step-by-step explanation:

if each dozen cost $18, we need to divide.......18/12........because 12 is a dozen.

18/12 = 1.5

Answer Link

Otras preguntas

Explain the links between pain and anxiety.
If g(x) = 3(x + 10), what is the value of the function when x = -8? O -8 -2 24
One number is seven less than another. Their sum is thirteen. Find the numbers.(smaller value)(larger value) isn't t
An impromptu speech, by definition, is a speech with limited preparation. Traditionally, you are given a topic at the time of the speech and allowed a few minut
when walking home from school during the summer months, Harold buys either an ice-cream or a drink from the corner shop. If Harold bought an ice-cream the previ
What are the zeros of f(x) = x2 + x - 20?
Lee la selección e identifica el verbo que está en la forma de mandato incorrecto. Elige la opción con el mandato incorrecto. Read the selection and identify th
Which graph is correct?
What will $110,000 grow to be in 9 years if it is invested today at 11%​
People who are not liberal or conservative are called what