yoyomanbo
yoyomanbo yoyomanbo
  • 23-09-2020
  • Mathematics
contestada

A gallon of gas cost $2.16. Rob buys 13.5 gallons of gas. How much did he pay?

Respuesta :

ImNot0nlineRn ImNot0nlineRn
  • 23-09-2020

Answer:

$29.16

Step-by-step explanation:

Each gallon of gas is $2.16.

13.5 gallons of gas is 2.16 (13.5) = $29.16.

Answer Link
themonster12301
themonster12301 themonster12301
  • 23-09-2020
Rob spent $29.16 on gas. You get this by multiplying the amount a gallon of gas costs by the amount of gallons he bought. 2.16 x 13.5 = 29.16
Answer Link

Otras preguntas

What would happen when you would go to the movies during world war 2?
function of an inner membrane of a mitochondria
which image shows an example of kinetic energy
In a certain state, a survey of 600 workers showed that 35% belonged to a union. Find the 95% confidence interval of true proportion of workers who belong to a
If 7 people share 17 muffins, how many does each person get? O 1 02 3/7 O 7/17 O 1/2
How many ways can you choose 3 dishes from a menu of 8? 1. 24 2. 336 3. 144 4. 56
The density of water is assumed to be a constant of 1000 kg/m3. If the gage pressure of a water column 10 m high is 10 kPa, then the gage pressure of a water co
What are the dimensions of the product? [2 4 -3 6 1 0]* [-3 2 -2 3 -8 5]
What is the measure of x?
Giving brainliest please help due TODAY.