kingexplosionmuduer
kingexplosionmuduer kingexplosionmuduer
  • 23-09-2020
  • Mathematics
contestada

Mark bought 18 pounds of apples for $6. Use the ratio table to find the cost of 3 pounds of apples.

Respuesta :

tnfrance
tnfrance tnfrance
  • 23-09-2020

Answer:

$1

Step-by-step explanation:

To set this ratio up, you would put $6 over 18lbs is equal to x over 3lbs.

Next, multiply $6 and 3lbs to give you 18.

Finally, divide 18 by 18 to give you a final answer of $1. Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

How many solutions exist for the following system of equations: 4x + y = 7 and 3x - y = 0 a. no solution b. one solution c. infinitely many d. cannot be determi
what are the zeros of (x-2)(x^-9)
how long would it take an object to reach the floor if it dropped at a height of 0.5 and above the floor could you measure the freefall time of the object actor
solve. the square root of 44-2x = x-10
A piece of tile is 4 1/2 inches long and 3 1/4 inches wide. What is the area of the tile? A.7 3/4 B.12 C.12 1/8 D.14 5/8
what legal tools did the roman republic use to uphold the rule of law
how did the character of slavery changeduring the 1619 and 1739 how did the slavery change throughout colonial north america
2^(2x)+2^(x+2)−12=0 | Solve for x Answer
product of 5 and the quantity 3 plus z
Stated the types of material a scrap heap magnet can and cannot move. HELP ME PLEASEEEE!!!! I NEED THE ANSWER IMMEDIATELY!!!!!