pisaiah726 pisaiah726
  • 24-09-2020
  • Mathematics
contestada

Shop-mart makes an offer price of $8 for 2 packs of raspberries. What amount will a customer
pay for 12 packs of raspberries?

Respuesta :

daijhanaejones
daijhanaejones daijhanaejones
  • 24-09-2020

Answer:

$48

Step-by-step explanation:

it's $8 for 2 packs of raspberries. if you multiply that by 6, you get 12 packs for $48

Answer Link

Otras preguntas

Archaea have molecules with reactive side chains in their plasma membrane, so the tails of archaeal phospholipids form covalent bonds with one another. As a res
Why is the Renaissance considered a turning point in history?
Given the function f(x)= 5(x+4) -6, solve for the inverse function when x=19.
Which is it. WORTH 10 Points
a rectangular container with the base of 20cm x 10cm has a height of 10cm. the container is filled with water. if 750^3 of water is poured out of the container,
Solve y = x^2 + 2 solve for x
if x-12y=-210 and x-6y=90, then x =
Twice the difference of a number and 8 is 3 equal to . Use the variable B for the unknown number.
Define a variable and write an equation to model each situation. Then solve. Show your work. Tickets to the county fair for four adults and five children cost $
I need help finding the answer