valouriaflowers
valouriaflowers valouriaflowers
  • 24-09-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells jelly beans in the bulk section for $2.75 a pound. If Wanda buys 1.8 pounds, how much will it cost?​

Respuesta :

ElijahK06 ElijahK06
  • 24-09-2020

Answer:

$4.95

Step-by-step explanation:

If jelly beans cost $2.75 per pound then multiplying the cost per pound by the amount of jelly beans purchased will give the answer of $4.95 per 1.8 pounds of jelly beans.

Answer Link

Otras preguntas

Arman, Babken, and Cecilia decided to compete in a 100m run. When Arman crossed the finish line, Babken was 10m behind him. When Babken crossed the finish line,
Please help me with this I beg of u due tomorrow......PLZZZ IM DESPRATEEE
Why do critics claim that our national government (of the United States) is an oligarchy rather than a representative Democracy?
Can you recap chapter 10 of to kill a mockingbird
Please help! Pythagoras question.
Solve for t: 3x8= t+15
the table shows information about 4 objects resting at top of the hill​
The perfect squares between 61 and 102
true or false questions. grade nine science exam.
5. Describe the overall level of rights and freedoms, including economic freedom, each country grants its citizens. (1 point) a. Japan: