bxbblybee
bxbblybee bxbblybee
  • 24-09-2020
  • Mathematics
contestada

A ten pound sack of flour costs $8 how much does 40 pounds cost?​

Respuesta :

ahson41 ahson41
  • 24-09-2020
The answer is $32

$8 = 10lb
8x4 = $32 and 40lbs
Answer Link
Аноним Аноним
  • 24-09-2020

Answer:

$32  

Step-by-step explanation:

If a 10 pound sack costs $8, we know that the sacks must cost $8 for 10 pounds.

With this knowledge, we have to multiply 4 and 8.

Multiply

4x8=32

32

Answer Link

Otras preguntas

What process are sedimentary rocks formed from igneous rocks?
Maren walks 3/5 miles in 24 minutes at a steady pace.  How long does it take her to walk 2 miles.
A baseball player reaches base 35% of the time. How many times can he expect to reach base in 850 at-base?
Aleta deposited $450 into a savings account earning 3.75% simplest interest . How much interest will she ear in six years ? how can i solve this ?
how did greece's geography discourage unity among the people
A number (x) increased by 6 and then the sum is doubled
why did thousands of settlers head west during the 1800s
use the equation y= -2+1. complete each problem(0,_)      (-5,_)      (20,_)      (-68,_)
the perimeter of a square is 1 meter. how many centimeters long is each side?
What is 12/16 in it's lowest term