jh47221
jh47221 jh47221
  • 24-09-2020
  • Mathematics
contestada

Ms. D bought 18 bagels for $1.35 each and 2 containers of cream cheese for $3.45 each. Write and evaluate ONE expression to find the total cost of the food.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 24-09-2020

Answer:

(18+2)x($1.35+$3.45)= $96

Could I please have BRAINLIEST.

Answer Link

Otras preguntas

Multiply write each product in simplest form 5/8×24
Kecepatan sebuah benda dinyatakan dengan persamaan vx=8t+2 vy=12+2t, jika posisi awal pastikel (2,5), maka posisi benda pada saat t=4s adalah?
the equation P=2(L +w) can be used to find the perimeter P of a rectangle with length L and width W. Solve the equation for w to produce a formula for finding t
dao has 2 3/8 pounds of hamburger meat. he is making 1/4 pound hamburgers. does dao have enough meat to make 10 hamburgers? explain.
what is the negative scientific notation for  0.00584
What is the greatest common factor of 39 and 65
In Spanish mochila is it masculine or feminine
The number between 368 and 471
How far will a freely falling object fall from rest in six seconds?
mr.davis divided his money in the ratio 4:6 between james and brett. james got the smaller amount of $540. how much more did brett receive? how much in total wa