shakaylawynter363
shakaylawynter363 shakaylawynter363
  • 25-09-2020
  • Mathematics
contestada

Please help me solve this

Please help me solve this class=

Respuesta :

ballboy22334
ballboy22334 ballboy22334
  • 25-09-2020

Answer:

Value Grocery Mart has the better deal

Step-by-step explanation:

If Market City is selling their crackers for $1.75 a box, we could either multiply that by 3 since we know what 3 boxes of crackers cost for VGM or divide their 3 for 5 by 3 to see how much 1 box is, which is $1.67

Answer Link

Otras preguntas

What is 80 0.8 and 80% as unreduced fractions
The legislative branch of our government makes and enforces the laws of the United States. True False
what is the distance from the center of a circle to the outside edge called in geometry
what is (x[tex] 2x^{2} /x x^{2} [/tex]
each side of a cube is 3.1 cm long. Find the volume of the cube. a. 9.61 cm^3 b. 9.3 cm^3 c. 6.2 cm^3 d. 29.791cm^3
What is the kinetic energy of an object that has a mass of 30 kilograms and moves with a velocity of 20 m/s?
Who founded an empire that eventually spanned three continents - Africa, Asia, and Europe? A. Babur B. Ismail C. Osman D. Süleyman
I have 15 hundreds, 14 tens, 3 ones, 7 tenths, and 16 hundredths. what number am I
What natural resource contributed significantly to the rapid industrialization of Great Britain and Germany? (Points : 2) gold silver coal wood
What is Orestes’ relationship with Agamemnon?