10203808
10203808 10203808
  • 25-09-2020
  • Mathematics
contestada

Shelly bought 5 pounds of bananas for $1.10. How much were the bananas per pound?

Respuesta :

trent129 trent129
  • 25-09-2020
The answer is 22 cents
Answer Link
Аноним Аноним
  • 25-09-2020

Answer:

$0.22

Stage 1: Divide.

$1.10 ÷ 5 = $0.22.

Your answer would be $0.22 per pound. Hope it helps!

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is true about the relationship between electricity and magnetism? A. Electricity can be used to create a magnet. B. Magnetism and electri
find the angles for x, y and z​
Which of the following are valid row operations for augmented matrices?.
Which of the following BEST describes a meteoroid? A. Pieces of rock and other material that are present in the Solar System. B. Flashes of light that occur wh
Which source is an example of a primary source? A. A newspaper article about a study that examined how certain diets affect people's health B. A report about ho
This shows the North American plate moving away from the Eurasian plate. What will NOT form between the two plates in the future
True or false? the basic accounting equation is: assets = liabilities equity.
Which is the best summary of the beginning of “The Beginnings of the Maasai”? The Father of the Maasai introduces his daughter, explaining how the daughters and
find the number of terms in the given ap 3,8, 13 ,18.............78SHOW STEPS​
14% of the towns population is over the age 65. If there are 320 residents over the age 65 approximantley what is the towns population?