10203808
10203808 10203808
  • 25-09-2020
  • Mathematics
contestada

Mike bought a box of cereal that was 28 ounces for $4.20. What was the unit rate for the box of cereal?

Respuesta :

carnell38
carnell38 carnell38
  • 25-09-2020

Answer:

15 cents an ounce

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Topic is Nuclear Physics Hope someone’s here to help! :) Fill in the missing information on each decay equation, and then label whether the decay equation is a
A sociologist is interested in understanding factors that affect academic achievement in high school. They collect data and find a correlation in which students
Write 0.7 as a rational number(where a and b are integers ) in terms of [tex] \frac{a}{b} [/tex]​
Cómo relacionan el desarrollo industrial de un país con el número de planetas que necesita para sastifacer los nivele de consumo
2.7 2.8 Participation in fitness programme may promote inclusivity (2x2) (4) by discouraging gender inequality; analyse TWO ways in which fitness activities cou
I have a couple of questions regarding the research on my topic. My original research question concerned how the sleep cycles were affected by an extreme lack o
Explain why only the negative charges would transfer onto the insulating material.
Acil lazım (artık hocamız ne kadar verdiyse)
The purpose of informed consent is: To obtain a signature from a study subject in order to document his or her agreement to participate in research. To obtai
Question 16 of 23 What is the term for a graphic overlay placed in the title-safe lower area of the screen? a)Rule of Thirds b) Lower Third c)Lower Graphic Elem