Seudónimo Seudónimo
  • 22-09-2016
  • Mathematics
contestada

Price Rite has ground beef on sale for $2.50 for 1 pound. Market Basket has ground beef on sale for $9.95 for 5 pounds. Which store has the better deal?

Respuesta :

Noah11012
Noah11012 Noah11012
  • 22-09-2016
Divide the second price by the second pounds. 9.95 / 5 = 1.99
So for every pound you get you pay 1.99 dollars. The second deal is better.
Answer Link

Otras preguntas

The figure shown is to be painted on a road sign. Which of the following best describes the two polygons that form the figure?A. A rectangle and an isosceles tr
Can i get some help :
0.12 to the nearest tenth
what type of pandemic hit during the war in (1918- 1919).a,AIDSb,FLUc, PLAGUEd,none of these​
which term is equal to velocity change per second?
Read the excerpt below and answer the question. She was by trade a weaver; and by constant application to her business, she had been in a good degree preserved
is gene paired on endosperm cell?​
What are all the passing grades in letters and numbers? thank you!
Answer the following question number 13 for 20 point
What did the colonists do to respond to the creation of the intolerable acts laws?