Jaden082007 Jaden082007
  • 21-10-2020
  • Mathematics
contestada

seven apples cost five dollars. How many apples can I buy for $8?

Respuesta :

hidden06
hidden06 hidden06
  • 21-10-2020

Answer:

11 apples

Step-by-step explanation:

7/5=1.4

1.4x8=11.2

11.2 rounded to 11

Answer Link

Otras preguntas

Are the ratios 1:5 and 3:15 equal?
When given the following: density = 0.79 g/mL and mass =8g (answer can be found in your reading) What is the volume of the object?
Wear a mask when spraying insecticides. right or not​
Write a linear function f with the given values. f(0) = -2,f(4) = -3 А f(x) = {x+5 B f(x) = x c f(x) = x-5 D f(x) = 2x - 5
If g(x)=4x-5 find g(-3).
what were some causes of the Great Depression?
i need help. i am confused.
Can someone help me please?
NEED HELP ASAP, WILL GIVE BRAINLIEST What effect would El Niño most likely have on organisms?El Niño would cause the extinction of an entire species.El Niño wou
What civilization did Buddhism begin in?