inugeets2134567
inugeets2134567 inugeets2134567
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

5kg of food is £45 jim buys 3kg how much does it cost

Respuesta :

Kati19
Kati19 Kati19
  • 23-10-2020
Answer
€27
Why
45/5=9
Meaning that for 1kg if food it’s €9
So
9*3=27
Answer Link

Otras preguntas

Examine (a), (b), and (c) and select the correct answer. (a) 11 - ( 6 + 3 ) (b) ( 8 - 2 ) - 3 (c) 12 - ( 5 - 4 ) a. (a) + (b) = (c) b. (c) - (b) < (a) c. (b)
if the area of the continent in the middle of the list above in problem 9 had an area of ten million more squares kilometers, would it still be in the middle of
According to the theory of- which became popular among european nations in the 15th and 16th centuries, a nation could increase its wealth and power in two ways
15 POINTS which is the graph of the cube root function f(x)=3 square root x?
Geri ran in a marathon race. It took her 3 hours and w8 minutes to run 26 miles hiw many minutes did it take her to run 1 mile if she ran at the same rate for t
identify the molecules in the plasma membrane that provide basic membrane structure cell identify and membrane fluidity
in order for an organism to survive, it must do what? A. Find food and water B. Reproduce C. Regenerate D. Select a habitat
Find "x" -2x-4=20+6x 5x-8+3=2x+3x-5 x/4=9 2(5x-1)=3x+5 8-2(3x-4)+2x=5(x+6)+4
What are the roles and privileges of the Christian church in the 1100-1200s
otto used 6 cups of whole wheat flour and x cups of white flour