ambrosehw26 ambrosehw26
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

21.50 for 4 pounds of lunch meat or $15.10 for 3 pounds of lunch meat

Respuesta :

savannahm323
savannahm323 savannahm323
  • 23-10-2020
The 4 pounds for 21.50 is 5.38 per pound
The 3 pounds for 15.10 is 5.03 per pound

The 3 pound option is better because you are paying less per pound than with the 4 pound option.
Answer Link

Otras preguntas

POSSIBLE OUTCOMES!!! A bag contains 1 white (W), 3 blue (B1, B2, B3), and 2 red (R1, R2) marbles. a. Find the probability of tossing a head and drawing a red ma
determine the percentage composition by mass of each of the elements in the following compoundsa. calcium chloride, cacl2​
Hi I don't know how to do this
determine the percentage composition by mass of each of the elements in the following compoundsa. calcium chloride, cacl2​
WILL MAKE BRAINLIEST!!Determine if the two triangles are congruent if they are state the postulate or theorem that provides they are congruent
Simplify the following ​
I need help with my work
what are the uses of a refrigerator?explain with examples.?​
* Describe the five components of a computer
give reason : the root of the chilli is tap root​