Jakiyhahaynes
Jakiyhahaynes Jakiyhahaynes
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

Eight pencils cost 3.44. What is the unit rate if one pencil?

Respuesta :

ShreedharJagtap
ShreedharJagtap ShreedharJagtap
  • 23-10-2020
Given:
The cost of 8 pencils = 3.44

So, to find the cost of one pencil we divide 3.44 by 8.
This comes out to be 0.43, which is your final answer.

Hope this helps! :D
Answer Link

Otras preguntas

Hi GUYS PLEASE HELP ME YOU KNOW I HELP YOU WHEN YOU NEED IT MOST SO HERE IT GOES WHICH SEQUENCE REPRESENTS THE ORDER OF DEVELOPMENT FOR MANY PLANTS? 1)SEED deve
What type of chemical reaction is happening here? 8Fe + S8 --> 8FeS
the nitrogen base adenine will bond with?
What is the target heart rate after exercise for a 12 year old?
A Hindu wanting to work on spiritual awareness might decide to attend a session of temple worship. work to build good karma. meditate or participate in yoga. bu
Which statement accurately describes how adding a number, n, to the function f(x)=sin(x) affects its graph? A. There is a vertical shift of n units. B.The x-int
The ordered pairs below represent a linear relation between x and y. (-3,1), (-2,3), (-1,5), (0,7), (1,9), (2,11) Which of the following is a correct statement
Which of the following is a possible result of low levels of activity caused by being overweight? A. Cancer B. Deep sleep patterns C. Extended joints D. Inf
An equation and the steps to solve it are shown below: 2x − one over four (12x + 4) = 3 Step 1: 2x + 3x + 1 = 3 Step 2: 5x + 1 = 3 Step 3: 5x + 1 − 1 = 3 − 1 St
what has the same meaning as capitalism or a market economy