jaid3ntran
jaid3ntran jaid3ntran
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

Gina bought 6 containers of yogurt for $4. How many containers of yogurt could Gina buy for $12?​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 23-10-2020

Answer: 18

6 containers of yogurt is 4 dollars, that means every 4 dollars is 6 containers.

Now, divide 12 by 3, and you will get the factor you need.

12 ÷ 4 = 3

Now, multiply this number by 6 and get the answer.

3 x 6 = 18.

Hope this helped you!

Answer Link

Otras preguntas

rosa made a Mosaic while using 42 black tiles 35 blue tiles and 23 red tiles write a percent to represent the number of red tiles.
how long does it take a diper to deteriorate
There are 5 pairs of socks in one package. Matt buys 3 packages of socks, how many pairs of socks does Matt buy?
What ways are public health nursing and acute care nursing linked?
Marly has to get some cavities filled at the dentist. The dentist charges a fee of $35 plus $43 per cavity. If Marly ends up having a bill of $164 and c represe
Which of the following sentences shows correct capitalization? A. M. Night Shyamalan wrote and directed the movie the sixth sense. B. M. Night Shyamalan wro
if the original bill is $22.50, what will be the final bill after a 15% tip is paid? round to the nearest cent A.$3.38 B.$24.75 C.$25.88 D.$18.72
Compare the chromosomes of the parent and offspring in asexual reproduction
if 8=10 and 1=7, which describes all the lines that must be parallel?
Are 6(p+q) and 6p + q equivalent?