tashikarowethoms
tashikarowethoms tashikarowethoms
  • 25-10-2020
  • Mathematics
contestada

if 7 kilograms of bananas cost $8.40, how much do 12 kilograms costs​

Respuesta :

JulioAlec123
JulioAlec123 JulioAlec123
  • 25-10-2020
$14.40, use cross multiplication or 7/8.40=12/x
Answer Link
Renae360
Renae360 Renae360
  • 25-10-2020

Answer:

12 kilograms costs $14.40.

Answer Link

Otras preguntas

What is the primary purpose of writing a lab report? A. to summarize the rules of the laboratory to the students who will use it. B. to communicate the spec
A molecule with a single covalent bond is _____. co cl2 co2 n2
A scientist completes a new investigation and announces that she has developed a new theory. Which of the following statements is most likely true about her inv
Sandstone is formed from tiny particles of sand cemented together. Sandstone is _____.
Which law most directly led to the General Motors sit-down strike in 1936? A. Social Security Act B. Glass-Steagall Act C. Fair Labor Standards Act D. Wagner
Which of the following describes what can occur once a person begins taking a drug? a. the person likes the way the drug makes him or her feel and must keep ta
What types of drugs are prescribed to reduce the feeling of anxiety in nervous people? a. tranquilizers b. antibiotics c. sleeping pills d. penicillins
All plants have both male and female reproductive organs. please select the best answer from the choices provided t f
Maximum value of x3y3 + 3 x*y when x+y = 8.
See the three. What proportion of the first 1000 natural numbers have a 3 somewhere in them? For example, 135, 403, and 339 all contain a 3, whereas 402, 677, a