edisonyagloa2006 edisonyagloa2006
  • 21-11-2020
  • Mathematics
contestada

You can buy 2 songs on I-Tunes for $ 2.58, or 3 songs for $ 3.87. Write an equation to show the relationship between the number of songs, s, and the total cost, c.

Respuesta :

cjward1929
cjward1929 cjward1929
  • 21-11-2020

Answer:

for the first pack, 1 Itune song would be 1.29 and for the other pack, for one Itune song would be 1.29 also, the relationship between these problem is that they are the same price for 1 song. The total cost for 1 is $1.29 hope this helps, have a great day! ツ

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

GUYS PLEASE HELP I WILL GIVE U BRAINLIEST. NO LINKS PLEASE OR YOULL BE REPORTED.
I’m presenting a speech tmrw So yeah it’s only like 3 mins long but I was jw if anyone had any tips to like look more confident or just presenting tips in gener
what is a political party platform
Read this claim from paragraph 3: Computers would also help kids apply for schools and jobs. What makes it a claim? A: It states an argument without sufficient
A] 1 N2 + 3 H2 → 2 NH3 1. How many moles and grams of ammonia can be made from 6.3 moles of H2 ? 2. How many moles and particles of ammonia can be made from
Plz help! I’m stuck on these
A seamstress makes 2 cushions for a couch, a smaller cushion and a larger cushion. The cushions are similar rectangular prisms. The seamstress determines the su
twenty percent multiply by x is what
PLEASE HELP MEEEE I REALLY NEED HELP
first president of the United states​