gsgsgsghf gsgsgsghf
  • 23-11-2020
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy, 6 bagels for $3.39 or 8 bagels for $5? Explain

Respuesta :

Janaabdelghany Janaabdelghany
  • 23-11-2020

Answer: 8 bagels for 5

Step-by-step explanation:so you’re going to divide the price to the quantity which will be 5/8= 0.6

3.39/6=0.56 ans you’ll take the 8 bagels for 5 because one bagel is approximately like the 6 bagels for 3.39

Answer Link

Otras preguntas

A pig weight 9.8 pounds convert the pigs weight in ounces
Congress wanted to "keep the Union together despite slavery." What can you infer about this statement? A: Congress wanted everyone to declare slavery against th
Fear of spying and sabotage led the U.S. government to place many ___ in War Relocation Camps. German prisoners of war Japanese prisoners of war Mexican America
6. Which of the following sentences uses reflexive pronouns correctly? A. My sisters and myself shared a large bedroom. B. Me myself beat the school's track rec
The sum of four consecutive integers is 286
In what ways did calvin’s leadership of the city of geneva, switzerland, demonstrate his religious beliefs?
 The volume of a cylinder can be calculated using the formula V=π·r^2h, where r is the radius of the base, and h is the height of the cylinder. Express the var
How do you convert 80 mL to fl oz
A three-story building has a total floor area of 488.52 square meters. If the owner rents out the third story, which measures 192.56 square meters, how much flo
In , ______mating partners come close to one another and release eggs and sperm.