shoneybear07 shoneybear07
  • 23-11-2020
  • Mathematics
contestada

Isaiah paid 1.12 for a dozen eggs at his local grocery store what would he pay for 3 eggs

Respuesta :

BlueBunny926 BlueBunny926
  • 23-11-2020

Answer:

0.28

Step-by-step explanation:

Divide 1.12 by twelve to get how much each egg costs then multiply that answer by 3 to get 0.28 cents for each egg

Answer Link
keasiahilliard
keasiahilliard keasiahilliard
  • 23-11-2020
the answer is 28 cents
Answer Link

Otras preguntas

How old was olivier messiaen when he wrote his first piece of music?
Can someone help me with all these
What signified the absolute end of the Cold War
Which of the following is not an example of American imperialism? A. annexing the Hawaiian Islands B. purchasing Alaska C. taking control of Cuba, P
What are hydronium ions and how do they affect minerals?
Scientists produce plants from tissue culture in the lab. The new plants are produced under sterile conditions, to produce clones of the parent plant. The new
Insert the superlative form of the word bright. Our science experiment attempted to find which source of electricity produced the _____ light. A. brightest
I need help with this problem. Can someone explain it to me please?
Scientists produce plants from tissue culture in the lab. The new plants are produced under sterile conditions, to produce clones of the parent plant. The new
Use the drop-down menus to complete the statements about the function p(x) = x(x – 1) + 1. The value of a is . The value of b is . The value of c is . The value