malachimauer0 malachimauer0
  • 23-11-2020
  • Mathematics
contestada

three ounces of cinnamon cost $2.40. if there are 16 ounces in 1 pound how much does cinnamon cost per pound

Respuesta :

jawad2872006
jawad2872006 jawad2872006
  • 23-11-2020

Answer:

80 p

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

The heights of women aged 20 to 29 are approximately Normal with mean 65 inches and standard deviation 2.6 inches. Men the same age have mean height 71 inches w
Which of the following states was not one of the original 13 colonies? Virginia, Massachusetts, Vermont, or Pennsylvania?
Gasoline prices in the United States decreased significantly between 2008 and 2009. A decrease in the price of​ gasoline, holding other things​ constant, will c
Factor the expression. 6x + 54
You have responsibility for economic policy in the country of freedonia. recently, the neighboring country of sylvania has cut off all exports of oranges to fre
Discuss your current practice setting and how informatics is involved in your practice. Include what work-related tasks you complete using healthcare informatic
Which of the following situations best represents a random sample? A. Surveying a junior high population on the number of miles driven per year. B. Selecting fi
A bank was considering its first use of computer-aided software engineering (CASE) to develop an inquiry system for account representatives to access consolidat
22) The molar mass of sucrose is measured to be 342.3 g. The value of Avogadro's number, correct to six significant digits, is 6.022 14 x 1023. The number of
Evaluate bc1 for b= 8 and c= -4.