isaileen1213 isaileen1213
  • 21-12-2020
  • Mathematics
contestada

If twelve juice boxes cost $4.20, how much would fifteen juice boxes cost?

Respuesta :

lidiyaassaye97
lidiyaassaye97 lidiyaassaye97
  • 21-12-2020

Answer:

12=$4.20

15=x$ crisscross

12*(x$)/15*$4.20

= 15*4.2/12=x

x=5.25$

Answer Link
nanafiker22
nanafiker22 nanafiker22
  • 24-12-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

12=4.20

15=x

x=15*4.20/12

x=63/12

x=5.25

Answer Link

Otras preguntas

Given: Line UV bisects Line WZ at V. Draw the diagram and find the measure of Line WZ ifVZ=4a+3 and VW+15-2a
What is 3.5 converted into a percent
find the missing value: 8.5 gallons of gas to drive 243.1 miles, 3 gallons of gas to drive____ miles
What is halfway between 6500 and 7000
how to find area and curcumfrence of a circle?
How to round this to the nearest thousand 19,836.2838
a commercial jet has been instructed to climb from its present altitude pf 9000 feet to a cruising altitude of 44000 feet, if the plane descends at a rate of 2,
A boy of mass 40kg slides from rest down a straight slide of length 5m. The slide is inclined to the horizontal at an angle of 20°. The coefficient of friction
What part of the body receives the stimulus for vision
How can i use the word great awakening in a sentence?