Seudónimo Seudónimo
  • 21-12-2020
  • Mathematics
contestada

if you answer this i will give you 100 points and brainliest

if you answer this i will give you 100 points and brainliest class=

Respuesta :

chelseaaac
chelseaaac chelseaaac
  • 21-12-2020

Answer:

4.95 for 15 slices of cheese

Step-by-step explanation:

you do 8.91/27 and you get 0.33 the multiply by 15 and you get 4.95

Answer Link
goddessboi goddessboi
  • 21-12-2020

Answer:

$4.95

Step-by-step explanation:

Step 1: Find the unit rate (price per slice)

$8.91 / 27 slices = $0.33 per slice

Step 2: Find the price for 15 slices

$0.33 per slice * 15 slices = $4.95

Therefore, the price of 15 slices at the same rate would cost $4.95

Answer Link

Otras preguntas

What early experiences led ted Roosevelt to appreciate the natural world
What is warfare waged against a government that does not follow humanitarian or other rule?
Example of ecosystem?
What comes first encantada/o or mucho gusto?
Many of the framers disliked the idea of political parties. despite this fat, much of american government today is conducted on the basis of
Sami ordered 132 dresses for her store . What is 132 rounded to the nearest ten?
What is 10,504,006 in word form and in exapnded form
What are three main points of the Compromise of 1850?
Which expression is equivalent to 73 ⋅ 7−5? 72 77 1 over 7 to the 2nd power 1 over 7 to the 7th power
Can you show me the steps to find the equation for (3×10)×8= ×(10×8)