Grdewjdihwcr Grdewjdihwcr
  • 22-12-2020
  • Mathematics
contestada

Molly also buys a bag of 8 apples for 3.60.Write and solve an equation to find how much molly paid for each apple.

Respuesta :

840060
840060 840060
  • 22-12-2020

Answer:

$0.45

Step-by-step explanation:

We know that Molly paid $3.60 for 8 apples, that means that $3.60 is consisted of 8 equal prices (each price is equal to the cost of one apple). From here we can make an equation.

Let "a" be the price of one apple, then

8a = $3.60

8a / 8 = $3.60

a = $0.45

Now we know that Molly paid $0.45 for each apple in the bag.

Answer Link

Otras preguntas

Can you write an expression for the number of miles george travels in h hours, George drives 45 mi/h?
What Does It Mean to Be "In a Rut"?Help please
What contraction rhymes with the opposite of narrow
why was boise chosen for Idaho's capital
which project came first: Gemini, Space Shuttle, Mercury, Apollo?
Is it true that all states celebrate Memorial Day on the same day. If not what can be the other date?
NASA decides to put a 128 kg satellite into orbit over the planet Venus because they want to take pictures. The satellite is 37,000,000 m above the surface of v
___ faults are caused by shear force
How do contact forces such as friction differ from gravitational and magnetic forces?
why was boise chosen for Idaho's capital