shalomboy shalomboy
  • 21-10-2016
  • Mathematics
contestada

how much is 35 ounces of apple sause if 40 ounces cost $2.80

Respuesta :

lexispringer828 lexispringer828
  • 21-10-2016
2.80 divided by 40 is 0.07, so then you would do 0.07 times 35. Your answer is then $2.45
Answer Link
ericosouki
ericosouki ericosouki
  • 21-10-2016
Hello,

shall we begin?


Rule of three:
35..........................x
40..........................2,80

40 * x = 35 * 2,80
40x = 98
x = 98 : 40
x = 2.45

Answer: 2.45
Answer Link

Otras preguntas

How can we convert animal waste to a kind of fuel? PLEASE I NEED IT FOR MY RESEARCH
According to Louis wirth, how does the dominant group in a society treat a minority
Why is democracy the best form of government
What was americas goal for the post-war germany?
If your emotional energy is low, your attitude will liklely
a mole of anything is how many of that thing?
Who is correct and why? Nadine is incorrect because she should have applied the quotient of powers rule first. Nadine is correct because she correctly applied t
help with english please
What is the median of the data set represented by the box plot shown below?
what greek city-state was the world's earliest recorded democracy