antnguyen51 antnguyen51
  • 22-12-2020
  • Mathematics
contestada

A fruit stand has to decide what to charge for their produce. They need $10, for 4 apples and 4 oranges. They also need $15 for 6 apples and 6 oranges. We put this information into a system of linear equations.
Can we find a unique price for an apple and an orange?

Respuesta :

fannismmatos
fannismmatos fannismmatos
  • 22-12-2020

Answer:

Here I think you need to do $15-50%=7.5 and $10-50=5

Answer Link

Otras preguntas

Solve step by step 3/2b+(b+45)+90+(2b-90)+b=540 What is the answer
Mary can type the weekly newsletter for her company in 3 hours. Working together, she and Susan can do the same job in 50 minutes. How long would it take Susan
What would be my profit margin if I sold $850 worth of shirts and I made $299.99?
3+(-7.5)+1.2 and -3+1/2
I need help finding the answer
PLEASE HELP ME I WILL GIVE YOU BRAINLIEST in the Declaration of Independence, Thomas Jefferson made a case for independence from Great Britain by applying ideas
What is the formula for finding the perimeter of a parallelogram?
if sarah gives an interest of 45 dollars for one year at 9%rate p.a..what is the sum she borrowed
Pls concentrate on the question
sam has 3 dollars and his friend has 6 dollars what is the ratio of sam to his friend