FightClub5409 FightClub5409
  • 23-12-2020
  • Mathematics
contestada

Nadeen bought a magazine for $7.50 and two sandwiches that cost the same price. She spent a total of $20. How much did each sandwich cost?

Respuesta :

KurdishPotato
KurdishPotato KurdishPotato
  • 23-12-2020

Answer:

Each sandwich cost $6.25

Step-by-step explanation:

Subtract the price of magazine then divide the remaining amount with 2 since the price of sandwiches same

(20 - 7.5) ÷ 2 = 6.25

Answer Link

Otras preguntas

Bob traveled 90 miles which was 83 1 3 % of his trip. how many miles did he still have to go?
a person who spends 200,000 a year how much dose he spend on a monthly budget
What should be avoided during electrical storms
15 Points! Find f(x) and g(x) so that the function can be described as y = f(g(x)).
Simplify t^5 u^4 over t^2 u
“The Man to Send Rainclouds” 1. The season of the year in which a story takes place is sometimes an important part of the story's setting. At what time of year
what represents the process of cellular respiration in yeast during oxygen deficient conditions?
HURRRY!!!! NEED HELP ASAP!!!!! Why did Santa Anna decide to execute every tenth prisoner captured at Mier? a. Because he was superstitious. b. Because he did
The Roe v. Wade Supreme Court decision covered _______ rights. A. abortion B. workers' C. voting D. African American
Two Parter Part 2 Use the FOIL method to solve 15-21 15: (k+5) (k-1) 16: (x-4) (x+8) 17: (q-3) (q-4) 18: (z-5) (z-9) 19: (t+2) (2t+1) 20: (5v-3) (2v+4) 21: (9-r