PicklesOnMyBigMac
PicklesOnMyBigMac PicklesOnMyBigMac
  • 23-12-2020
  • Mathematics
contestada

Nick goes to the store and buys 22 notebooks for $1.50 each. Then he buys 8 pens for $0.55 each. How much money did he spend in all? *

Respuesta :

Lethalgirl
Lethalgirl Lethalgirl
  • 23-12-2020

Answer:

$33 for the notebooks and $4.40 for the pens

Step-by-step explanation:

if u would multiply 33 by 1.50 you would get $33

if u would multiply 8 by 0.55 you would get $4.40

Answer Link

Otras preguntas

A 2000kg coaster is released 40 meters above the ground on a frictionless track. What is the approximate speed at ground level?
a circle mirror has a diameter of 12 inches. What is the area,in square inches, of the mirror?
what is the approximate volume of the cone with a height of 9 cm and a radius of 15 cm.
what are the advantages of having a civil service system to select government workers?
The height of a cone-shaped statue is 9 ft, and the diameter is 4 ft. What is the volume of the statue? Use 3.14 to approximate pi, and round answers to two dec
ax+b=3(x-a) solve for x
which of the following is true of the ethnic composition of east asia
how does the body protect itself from pathogens? & differentiate between a specific and nonspecific response to the pathogens?
What is it called when loose rock debris is carried downslope by a river? A: downcutting B: headward erosion C: removal of regolith D: stream piracy
Which one of the following does not accurately describe microtubules?                 A)           composed of long chains of the protein tubulin