0701339vann 0701339vann
  • 23-12-2020
  • Mathematics
contestada

Harold can buy 2 pounds of bananas for $7. Write an equation to represent the cost, c , for b bananas.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 23-12-2020
7c = 2b
If he can buy two pounds of bananas for $7 that means 2lbs is equal to $7
Answer Link

Otras preguntas

1- Why Soda is Bad For You 2- How many kids drink soda Thanks for the support - PSTAR7!!!
Which of the following best describes what happens to the carbon atoms stored in glucose as they move through the carbon cycle? They are converted into complex
The double number line below shows the prices for a certain number of packs of laundry detergent at a store. Which statement correctly gives and explains the pr
Can i control drone through internet from 250km distance? If i can what's the model?
The distance formula has its roots in the Pythagorean theorem. True Or False
prematurity in children is usually in those of lower economic households true or false
Why are heat transfers associated with phase changes known as latent or "hidden" heats? Heat absorbed or released in a phase change is measured in kJ while temp
I am a high school student and I am trying to get in to this research internship at Columbia University. I have to email this professor about why I'm interested
Given a regular square pyramid with RS = 6 and PX = 4, find the following measure. PY =
If 60 seconds are in a minute, 60 minutes in an hour, and 24 hours in a day, then 86,400 seconds are in a day. What type of reasoning is this? is it A. inducti