br4ow3nookwuangr br4ow3nookwuangr
  • 23-10-2016
  • Mathematics
contestada

Sam bought a soft drink for 4 dollars and 7 candy bars . he spent a total of 18 dollars. how much did each candy bar cost?

Respuesta :

xkatieex xkatieex
  • 24-10-2016
18 dollars - 4 dollars for the drink = 14 dollars after you take out the drink
$14 divided by 7 candy bars = $2 per candy bar

Answer Link

Otras preguntas

A. The solution is (−2,−3) B. infinitely many solutions C. no solution D. The solution is (−3,−2)
I HAVE THIS TEST DUE IN AN HOUR I NEED HELP WITH THIS WHOLE TEST AND IM REALLY BAD AT THIS CLASS THAT TEST ARE BRING DOWN MY GREADE HRE IS THE LINK
-8x + 23 = -6x + 18 What value of x makes the equation true?
Essay Structure 7 RMS:Question 8 True or False? The statement below could be a claim for the essay topic "Why is it important for students to play sports?" Many
List and describe three common defense mechanisms. Description is needed.​
Dew forms when the air temperature is low enough for water in the air to condense on outdoor surfaces. At what time would you expect to see dew, according to th
what are the factors of 15​
HOW DO I BREAK THIS DOWN help meeeeee
how much will a 1.42 loaf of bread cost in 25 years based on inflammation
Sacrificial protection takes place when a magnesium block is attached to the steel on oil rigs. Which metal is 'sacrificed' and which is protected? Explain your