Evelynmath11 Evelynmath11
  • 24-10-2016
  • Mathematics
contestada

julie bought 32 kiwi fruit for $16. How many kiwi can lisa buy if she has $5?what is per one kiwi? 2 different examples

julie bought 32 kiwi fruit for 16 How many kiwi can lisa buy if she has 5what is per one kiwi 2 different examples class=

Respuesta :

AcutelyGauche
AcutelyGauche AcutelyGauche
  • 24-10-2016
The kiwi are 50 cents each. Therefore, Lisa can buy ten kiwi. What did you mean by the examples?
Answer Link
Laiyra1124 Laiyra1124
  • 24-10-2016

Lisa can buy 10 kiwi's with $5. 2 kiwis per dollar. Which means $0.50 for 1 kiwi.

Answer Link

Otras preguntas

Select all of the following equation(s) that are quadratic in form. x4 – 6x2 – 27 = 0 3x4 = 2x 2(x + 5)4 + 2x2 + 5 = 0 6(2x + 4)2 = (2x + 4) + 2 6x4 = -x2 + 5 8
somebody please help me​
If f(x) = log (x/4) and g(x) = 2 log x, find (g – f) (x).
Carbon-14 has a half-life of 5,730 years. If a sample contained 80 mg originally, how much is left after 17,190 years? Show your work for complete credit.
Isaac's car used 7 gallons to travel 308 miles. How many gallons of gas would he need to travel 748 miles?
“Take up the White Manʼs Burden – Send forth the best ye breed – Go, bind your sons to exile To serve your captivesʼ need. . . .” — Rudyard Kipling, The Five Na
4 ) दिनप्रतिदिन बढ़ रही महंगाई पर दो महिलाओं के मध्य हुए वार्तालाप को संवाद रूप में लिखें ।​
Explain " Future Incidence affect the past"​
Choose all the correct answers. Which two details from the story show that Paolo thinks the creature is near him? He feels a breath against the back of his leg.
3 3/8 T = ? lb math question