perla16 perla16
  • 24-10-2016
  • Mathematics
contestada

if four pounds of a certain candy cost $10 how manu pounds of that candy can be purchased for $12

Respuesta :

NickT874X NickT874X
  • 24-10-2016
4.8 pounds, set it up as 4 over ten times x over 12, 4 times 12 divided by ten equals 4.8
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following statements BEST reflects the idea of declining marginal benefit? A) The more I ate of the candy, the better it tasted. B) As we purchased
What were the relative resources of the North and South in the U.S. Civil War?
20 3/4 convert to fraction notation
What were the relative resources of the North and South in the U.S. Civil War?
Mexico experienced a series of liberal reforms in the 1860s instituted by Santa Anna. Benito Juarez. Porfirio Diaz. Lázaro Cárdenas.
the topic of the worksheet is called Evaluate the Expressions the problem i have to answer is (-8)^3 divided by 2^3 ? how do i solve this.
Which form of a possessive pronoun correctly completes the sentence? __________ brother is the newest member of the team. A. Yours B. Your's C. You're D. Your
Write two expressions where the solution is 28
Systems of equations in two variables with applications -2x+7y=2 3x-5y=-14
Give an example of a sport that uses mostly the aerobic energy pathway. Discuss why this pathway is the one the body uses for the sport. Make sure to identify t