perla16 perla16
  • 24-10-2016
  • Mathematics
contestada

if four pounds of a certain candy cost $10 how many pounds of that candy can be purchased for $12

Respuesta :

NickT874X NickT874X
  • 24-10-2016
4.8 pounds, set it up as 4 over 10 times x over 12, to find x multiply 4 by 12, and divide by ten. The result is 4.8
Answer Link

Otras preguntas

The catalyst that begins the major conflict is the .
Jake recorded a special album in honor of Mother's Day his mom was so excited she purchased 40% of the copies in the store she has 80 copies of the CD how many
Translate these words below to Spanish. When you lose someone you love you gain an angel.
Briefly explain 3 ways of accessing resources from websites
What is the different between climate change and global warming?
About one in __________ young drivers believes using recreational drugs such as marijuana, cocaine, speed, or ecstasy does not affect their driving. Eight Te
How did the Revolutions of 1848 benefit Louis Napoleon?
How to solve this, really need help for this question
An art store sells fabric. The relationship between the area and the cost of the fabric is shown in the following graph.Which statements about the graph are tru
Narrowband technologies deliver data at up to a) 64 Kbps b) 128 Kbps c) 256 Kbps d) None of the above