gracietara
gracietara gracietara
  • 24-10-2016
  • Mathematics
contestada

If three dozen cookies cost $9, what is the cost per cookie?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 24-10-2016
 i think  
25 per cents

Answer Link
trina2356
trina2356 trina2356
  • 24-10-2016
.25 each because you have three 12 dozen cookies and so you add 12 three times or times it by three which makes u have 36 total cookies and you cant divide 36 by 9 because it wouls make no since to have 4$ per cookie so you do it the other way and get $0.25 
Answer Link

Otras preguntas

instead of dividing 220 x 5 double both numbers and mentally calculate the quotient
what is 18 plus 2 times 3 please answer
What can increase a man rich of infertility?
solve the equation: 80= 3y + 2y + 4 + 1
name a famous scientist
Please help me with this
how are Dr.V in "helping others to see" and the author of "A ball to roll around" similar?
Which of the following is a compound sentence?
The moon’s origin can be explained by a theory called the impact theory. Please select the best answer from the choices provided T F
Control and prevention of disease has been accomplished in the United States. a. True b. False