Seudónimo Seudónimo
  • 25-10-2016
  • Mathematics
contestada

an 8 ounce can of tomatoes costs $1.14. a 12 ounce can costs $1.75. which can of tomatoes has thebetter unit price

Respuesta :

SJ2006
SJ2006 SJ2006
  • 25-10-2016

Unit rate of 1st Can = 1.14/8 = $0.1425

Unit rate of 2nd Can = 1.75/12 = $0.145

1st Can is cheaper than 2nd one

Answer Link

Otras preguntas

In which part of the passage is Bernoulli's equation more applicable? Why?
How many significant figures are there in the measurement 0.003kg
Use mathematical induction to prove the following statement: 8"-1 is a multiple of 7 for all neN
Can someone please help me with this. Show your work please. -2x² - 5x if x = -4
describe how France establish territorial claims in North America
Factor.please help x7-21
Paramedics arrive in the emergency department with a client who was in a motor vehicle collision. The paramedic reports that the driver was restrained, the car
Hi Tech Products has 35,000 bonds outstanding that are currently quoted at 102.3. The bonds mature in 11 years and carry a 9 percent annual coupon. What is the
Express in seconds. 30" 45" 50"
I will give brainliest if answer is correct!! ​