Deagon1626 Deagon1626
  • 22-01-2021
  • Mathematics
contestada

A bag of eight apples cost $2.88 what's the cost of one apple finally unit rate by dividing $2.88 by eight

Respuesta :

EllieCy
EllieCy EllieCy
  • 22-01-2021

Answer:

0.36 ¢ for each apple in the bag. you can find that out bye dividing 8 by 2.88$ which will give you 0.36

Answer Link

Otras preguntas

which of the following countries is in central america?
To which spheres do the clouds and the soil belong? A. clouds in atmosphere, soil in lithosphere B. clouds in atmosphere, soil in biosphere C. clouds in biosphe
Which is the SI base unit of mass
Taking megadoses of vitamins
Evaluate 12(20 - 17) - 3•6
The mathematical 9 € t means
Si ayer fuera mañana hoy sería viernes en qué día de la semaña el borra ho dijo esto
What is the general form of the equation of a given circle with center -3,12 and radius of 5?
Simplify the expression. 9(10+5) divide (6-5) 17 95 85 135
Explain how the law of conservation of energy is obeyed in a food chain