LoveLynn5709 LoveLynn5709
  • 22-01-2021
  • Mathematics
contestada

Melissa can buy an 8 pound bag of dog food for $7.20. Which bag has an equivalent cost in ratio's?

Respuesta :

petallstorm
petallstorm petallstorm
  • 22-01-2021

Answer:

1 pound for 90 cents

Step-by-step explanation:

7.20 / 8 = 0.90

5 star, thank, and brainliest if helpful

Answer Link

Otras preguntas

The ________________ are important organs for homeostasis of the body because they maintain the acid-base balance and the water-electrolyte balance of the blood
1. What is the difference between an emerging market and an established market? An established market has more room for growth. Established markets are found i
Evaluate a + b2 for a = 2 and b = 3.
9+1675=x find x to et the final answer.
can you help me solve the following inequality –1 > –2(x – 4) – 5(4x – 7).
What did Arachne and her father do very well
Tree different way to show 357
The main purpose of most medications used in the treatment of HIV is to A. prevent the fusion of HIV to the surface of CD4 cells. B. increase the pr
If f(x)=1/9x-2, what is f–1(x)?
What were the human geographic factors that led the us to build a canal through panama