mjanaem11 mjanaem11
  • 22-01-2021
  • Mathematics
contestada

if 4 pizzas cost 18 dollars how much does 1 pizza cost

Respuesta :

natacorn08
natacorn08 natacorn08
  • 22-01-2021

Answer:

$4.50

Step-by-step explanation:

Okay, this is a standar unit rate problem, so our equation is:

18 ÷ 4 = 4.5

So 1 pizza costs $4.50

Answer Link

Otras preguntas

Math 6. Grade 6. Can anyone help me answer these questions? Soon as possible!! I want all the answers to be 100% correct if at all possible. No incorrect answ
What is a memorandum
if salt was removed from water near the poles, the water near the poles would?
Which statement best describes the process of making a solution by diluting a stock solution
How did the Continental System ultimately weaken Napoleon?
5 rows of 4 snack-size boxes of cereal in its bottom layer and is 3 layers high
Macy finished doing dishes at 7:58.If she started doing the dishes 6 minutes after her last chore she did,what time did she finish her last chore she did?
Why do state constitutions tend to be longer than the United States Constitution?
When water condenses onto the grass in the early morning when the air is clear
Too much arousal in an athlete can lead to a. increased muscle tension and attention deficits, thus decreasing performance. b. decreased muscle tension and at