arielbandy1832
arielbandy1832 arielbandy1832
  • 22-01-2021
  • Mathematics
contestada

Julie buys 8.2 pounds of pears for $16.

About how much do they cost per pound?

Respuesta :

carlos149
carlos149 carlos149
  • 22-01-2021

Answer:

0.51 per pound

Step-by-step explanation:

8.2/16 = 0.5125

about 0.51

The Kid Laroi

Answer Link

Otras preguntas

Please help me with these questions Genetics biology
consider adjacent angles that measure (2x + 45) degree and (3x + 55 degree. the sum of the measure of these two angles is 135 degree
Can someone find the area of this kite
Given the function f(x)=log8xf(x)=log8⁡x , construct the function g(x)g(x) such that the graph of g(x)g(x) is the same as the graph of f(x)f(x) but shifted 7 un
Write a three paragraph response to the question below. You must include rhetorical devices. ‘Footballers are overpaid and underworked in comparison to other p
Ms. Daisy and Ms. Rose decide to spruce up their gardens and go shopping at the same plant store. Ms. Daisy spends $177 on 3 rose bushes and 13 tulips. Ms. Rose
A bag contains 5 red marbles, 10 white marbles, and 9 blue marbles. You draw 4 marbles out at random, without replacement. What is the probability that all the
One model for the spread of a rumor is that the rate of spread is proportional to the product of the fraction y of the population who have heard the rumor and t
Given the function f(x)=log8xf(x)=log8⁡x , construct the function g(x)g(x) such that the graph of g(x)g(x) is the same as the graph of f(x)f(x) but shifted 7 un
(7) 8*.2* +2.16*+1 /11.2*+1 ​